Terminy

Skansen w Kłóbce
podpowiadamy, co warto zobaczyć

Zaledwie 13,5 km od Hotelu w miejscowości Kłóbka, znajduje się Kujawsko – Dobrzyński Park Etnograficzny. Stanowi oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.

Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły i remiza strażacka.
Uzupełnieniem krajobrazu są różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, z tradycyjnymi odmianami kwiatów i ziół  oraz poletka uprawne i sady, wśród których bytują zwierzęta domowe i hodowlane.

Na terenie skansenu, nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki wznosi się dwór z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska — jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich.

Dodatkową atrakcją skansenu są organizowane co roku: w ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Ożywają wtedy tradycyjne warsztaty, zapomniane już zajęcia i zwyczaje. W rytm muzyki ludowej odtwarzane są tańce regionalne. Główna atrakcja festynów to widowiska tematyczne obrazujące dawne zwyczaje i obrzędy .

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - nieczynne

Od 1 maja do 31 października
wtorek - niedziela - 10:00 - 18:00

Od 1 listopada do 30 kwietnia
wtorek - niedziela - 10:00 - 16:00


Ceny biletów: Oddzielne zwiedzanie skansenu lub dworu:
   normalny - 10 zł/os
   ulgowy - 6 zł/os
   rodzinny - 25 zł (dotyczy rodziców lub opiekunów wraz z dziećmu do 18 roku życia w łącznej liczbie    do 6 osób


Łączne zwiedzanie skansenu lub dworu:
   normalny - 15 zł/os
   ulgowy - 9 zł/os
   rodzinny - 36 zł (dotyczy rodziców lub opiekunów wraz z dziećmu do 18 roku życia w łącznej liczbie    do 6 osób
plansza informacyjna PFR poziom